Бу вчить #19: імовірний чи вірогідний?

Однією з поширених помилок у сучасній українській мові є неправильне використання слів «імовірність» і «вірогідність», а також прикметників, що від них походять, — «імовірний» і «вірогідний».

Імовірний та ймовірність

Імовірний — це можливий, який може відбутися; який можна здійснити або виконати.

Імовірність — це характеристика, яка вимірює можливість, що якась подія станеться.

Приклади вживання

  1. Яка ймовірність того, що вас там можуть упізнати? — Майже ніякої. («Елементал», Василь Шкляр);
  2. Вона також жодним словом не натякнула на ймовірність того, що капітан Грант потрапив у полон до південноамериканських індіанців. («Діти капітана Гранта», Жуль Верн).

Вірогідний та вірогідність

Вірогідний — це достовірний, який не викликає сумніву, найближчий до правди.

Вірогідність — правдивість, точність, повнота та змістовність даних чи інформації.

Приклади вживання

  1. …Про те, щоб Богун відмовлявся присягти цареві, не говорить ні одно вірогідне джерело… («Історія України-Руси», Михайло Грушевський);
  2. Навіщо думати, робити припущення й губитися в здогадах, коли існують цілком певні й вірогідні факти. («Провінціалки», Ярослав Стельмах).

Аби ви краще запам’ятали різницю між «імовірність» та «вірогідність», Бу підготував приклади неправильного вживання цих слів.

НЕПРАВИЛЬНО

ПРАВИЛЬНО

Найбільш вірогідне джерело поширення хвороби — густонаселені регіони в центрі країни. Найімовірніше джерело поширення хвороби — густонаселені регіони в центрі країни.
Як повідомляють імовірні джерела, компанія близька до банкрутства. Як повідомляють вірогідні джерела, компанія близька до банкрутства.
Підвищити вірогідність врожаю можна за допомогою використання добрив. Підвищити ймовірність врожаю можна за допомогою використання добрив.
Імовірність заяви свідка зі сторони обвинувачення недостатня, тому є сумніви щодо провини підсудного. Вірогідність заяви свідка зі сторони обвинувачення недостатня, тому є сумніви щодо провини підсудного.

Окрім того, не забувайте, що в словах «імовірність» та «ймовірний» літери і та й чергуються за тими ж правилами, що й слолучники «і» та «й». Ці правила можна прочитати в розділі 12 українського правопису.

Разом з Бу матеріал готував Андрій Пекар

30.08.18

4.5 8 голосів
Рейтинг статті
4.5 8 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Останні новини

Усі новини
Усі новини
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x